á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Dąb, będący jednocześnie narratorem, wielokrotnie słyszy od właścicielki, że zostanie w końcu ścięty, nie będzie miała problemu z odwiedzinami nieproszonych gości, fruwającymi życzeniami, spadającymi liśćmi czy rzucanym cieniem. Zanim jednak nastąpi dramatyczny moment, czytelnicy poznają dwójkę dzieci z najbliższego sąsiedztwa. Stephen jest rodowitym mieszkańcem miasteczka, a jego sąsiadka Samar przybyła wraz z rodziną z kraju ogarniętego wojną. Nie jest dziewczynce łatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nie ma przyjaciół, jest wytykana przez innych, nikt nie odwiedza jej rodziny, nie może liczyć na żadną pomoc, w dodatku na pobliskim drzewie wyryto napis „wynocha”. Nie radzi sobie z nową sytuacją, po kilku miesiącach postanawia zawiesić na Dębie kartkę z życzeniem: Chciałabym mieć przyjaciela.
Francesca podejmuje decyzję o ścięciu drzewa. W obliczu zagrożenia Dąb postanawia spełnić życzenie Samar, łamie także zasadę milczenia. Przy pomocy sprytu i we współpracy z przyjaciółmi – wroną Bongo, oposami, szopami, sowami i skunksami, chce zaprzyjaźnić Stephena z Samar, a przy tym zbliżyć ich rodziny do siebie. Czy dzieci się zaprzyjaźnią? Jakie konsekwencje spotkają drzewo i mieszkających w nim lokatorów? Co zrobią mieszkańcy i uczniowie szkoły? Musicie dowiedzieć się o tym sami.
„Drzewo życzeń” to poetycka, wzruszająca, mądra i niezwykle ciepła opowieść, utrzymana w baśniowej konwencji, o życiu, inności, uprzedzeniach, tolerancji, samotności, relacjach międzyludzkich, pragnieniu przynależności i przemijaniu. Historia z optymistycznym przesłaniem, nie tylko dla dzieci. Wspaniale zwraca uwagę na wartości, które we współczesnym świecie zanikają: jest to szacunek, odwaga, przyjaźń, tolerancja, nadzieja. Autorka trudny temat przedstawiła w zrozumiały sposób. Dąb jest symbolem osoby o mocnym charakterze, silnie ugruntowanym światopoglądzie, bez uprzedzeń, stereotypów, z filozoficznymi przemyśleniami. Niezwykle piękne jest przesłanie książki – każdy, niezależnie od wyznawanej religii, światopoglądu, zasługuje na szczęście i akceptację. Opowiedziana historia wzrusza i na długo zapada w pamięć. Książka została wydana w ponad 20 wersjach językowych, znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa i Amazona. W Polsce wydana została przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Treść dopełniają ilustracje autorstwa Sary Olszewskiej, będące subtelnymi szkicami zwierząt. Sam projekt okładki jest niezwykle interesujący. Nie może tej pozycji zabraknąć w domowych biblioteczkach.
Paulina Knapik Biblioteka Kraków
Mnie osobiście ta książka bardzo ujęła swoim przekazem i nastrojem. Natalia nie od razu zainteresowała się opowieścią, na początku twierdząc, że ją nudzi. I mimo, że później książka ją zaciekawiła to mam wrażenie, że jest za wcześnie aby ją zrozumiała, nawet z moim tłumaczeniem. Dlatego na pewno wrócimy do tej pozycji, ale za kilka lat 🙂 Dla sześciolatki jest jeszcze trochę za trudna.